Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Waga słów

15 września 2003 | Prawo | WG

Odpowiedzialność mediów za naruszenie dóbr osobistych i majątkowych

Waga słów

WALDEMAR GONTARSKI

W jakich okolicznościach sąd może zasądzić od dziennikarza na rzecz biznesmena odszkodowanie za szkodę majątkową i jaka może być wysokość takiego odszkodowania?

Jak zauważa SN w wyroku z 14 maja 2003 r. (I CKN 463/01), jeśli dziennikarz przestrzega ustawowych standardów prasowych, takich jak szczególna staranność i "rzetelność", to nawet gdy poda nieprawdę i w ten sposób naruszy czyjeś dobre imię, nie działa bezprawnie. Wtedy osoba fizyczna lub prawna dotknięta publikacją prasową może się domagać jedynie sprostowania lub zamieszczenia odpowiedzi. Gdy jednak dziennikarz nie przestrzega standardów ustawowych i przez publikację dochodzi do naruszenia prawa, odpowiedzialność cywilną ponoszą: autor, redaktor (który podjął decyzję o rozpowszechnieniu materiału prasowego) oraz wydawca (nadawca, gdy chodzi o programy radiowe lub telewizyjne) - art. 38 ust. 1 ustawy z dni 26 stycznia 1984 r. - Prawo prasowe (p.p.). Mamy tutaj odpowiedzialność solidarną.

Przy ochronie czci obligatoryjnie stosowany ma być przez sąd, oprócz przepisów prawa karnego o zniesławieniu i zniewadze, przepis art. 24 § 1 zd. drugie kodeksu cywilnego , zobowiązujący do opublikowania "oświadczenia w odpowiedniej treści i w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3026

Spis treści
Zamów abonament