Vademecum Rzeczpospolitej: Transakcje tylko przelewem; Bezpłatne porady, atrakcyjne pożyczki...
Transakcje tylko przelewem Spis treści
Gdy przedsiębiorca uruchamia działalność gospodarczą czy zakłada nową firmę, nie może zapominać o odwiedzeniu banku, aby otworzyć w nim odrębne konto dla swojego zakładu. Zobowiązują go do tego przepisy, które również określają sposób i formy dokonywania i otrzymywania płatności w obrocie gospodarczym.
Do rozliczeń firmowych przedsiębiorca nie może używać prywatnego rachunku oszczędnościowego, oprócz dokonywania opłat składek na ubezpieczenia społeczne oraz innych, które pobiera Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Zabrania tego art. 50 ust. 3 prawa bankowego (DzU z 2002 r. nr 72, poz. 665 ze zm.), który stanowi, że rachunki oszczędnościowe nie mogą być wykorzystywane przez ich posiadaczy do rozliczeń pieniężnych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej.
Poza tym w obrocie gospodarczym przedsiębiorcy muszą dokonywać i przyjmować płatności przelewem (art. 13 ust. 1 pkt 1 ustawy z 19 listopada 1999 r. Prawo działalności gospodarczej - DzU z 1999 r. nr 101, poz. 1178 ze zm.). Aby to robić, trzeba jednak spełnić pewne warunki:
- stroną transakcji jest inny przedsiębiorca,
- jednorazowa wartość należności lub zobowiązań przekracza równowartość 3000 euro albo równowartość 1000 euro, ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta