Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Lekarstwo na kino

15 września 2003 | Kultura | BH
źródło: Fotoarchiwum

Rozmowa z Waldemarem Dąbrowskim przed rozpoczynającym się jutro XXVIII Festiwalem Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni

Lekarstwo na kino

FOT. RAFAŁ GUZ

Rz.: Czekaliśmy na nową ustawę o kinematografii wiele lat. Teraz projekt wpływa do Sejmu, ale wydaje się bardzo zachowawczy.

WALDEMAR DĄBROWSKI: Nie zgadzam się. Co jest w nim zachowawczego? Ta ustawa projektuje mechanizmy pozwalające utrzymać kulturę filmową w średniej wielkości kraju europejskim. Uwalnia państwo od obowiązków, których nie powinno wykonywać, takich jak wyłączne finansowanie kinematografii oraz świadczenie usług produkcyjnych czy technologicznych. Określa za to, jak pozyskiwać i rozdysponowywać pieniądze publiczne na narodową kulturę filmową.

Ale nie zmienia zasadniczo systemu finansowania kinematografii. Nie udało się na przykład wywalczyć ulg podatkowych dla mecenasów kultury.

Takie rozwiązanie w ogóle nie wchodzi obecnie w grę. Nie tylko w kinematografii, także w służbie zdrowia, w edukacji. Ulgi dla mecenasów są możliwe dopiero przy określonym poziomie zamożności państwa. Jestem wśród ministrów, którzy się o takie odpisy upominają, jednak trzeba patrzeć realnie: zdobędziemy je wówczas, gdy wzrost gospodarczy będzie się utrzymywał na poziomie 5 - 7 procent rocznie.

Ale ustąpił pan...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3026

Spis treści
Zamów abonament