Vademecum Rzeczpospolitej: Pierwsze kroki w urzędzie skarbowym;
Po załatwieniu formalności związanych z rejestracją firmy w urzędzie gminy, uzyskaniem REGON i firmowego konta pora udać się do urzędu skarbowego. Ten trzeba będzie przede wszystkim poinformować o rozpoczęciu działalności gospodarczej, wyborze formy opodatkowania i zaprowadzeniu odpowiednich ewidencji księgowych. Jeśli przedsiębiorca nie ma numeru NIP (a dotyczy to wszystkich nowych podmiotów gospodarczych, które nie są osobami fizycznymi, oraz osób fizycznych, które nigdy wcześniej nie rozliczały się z podatku dochodowego), musi wystąpić o jego nadanie, a jeśli chce być podatnikiem płatnikiem VAT - zarejestrować się dla celów tego podatku.
REJESTRACJA I AKTUALIZACJA NIP
Osoba fizyczna, która posiada już swój Numer Identyfikacji Podatkowej (w skrócie NIP), rozpoczynając indywidualną działalność gospodarczą, nie musi występować o jego nadanie odrębnie dla swojej firmy. Jako przedsiębiorca ma obowiązek używać dotychczasowego numeru. Jest on nadawany dożywotnio i trzeba się nim posługiwać w rozliczeniach z urzędem skarbowym z tytułu każdego podatku (nawet jeśli przedsiębiorca prowadzi jednocześnie kilka rodzajów indywidualnej działalności, ma obowiązek posługiwać się tym jednym NIP). Musi jednak zaktualizować dane objęte zgłoszeniem identyfikacyjnym - zgłaszając fakt rozpoczęcia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta