Walka zabużan o swoje
Walka zabużan o swoje
RYS. ROCH FOROWICZ
JÓZEF FORYSTEK
Zabużanie nabyli prawo do żądania zwrotu wartości pozostawionego mienia, a ustawodawca nie jest władny anulować praw słusznie nabytych, ponieważ zabrania tego konstytucja.
Sąd Apelacyjny w Krakowie rozpozna 16 i 17 września apelacje skarbu państwa od dwóch precedensowych wyroków Sądu Okręgowego w Krakowie. Warto więc przypomnieć, że Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu 19 grudnia 2002 r. uznał za dopuszczalną skargę o naruszenie przez Polskę art. 1 (prawa własności) protokołu nr 1 do europejskiej konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności wniesioną przez Jerzego Broniowskiego (skarga numer 31443/96). Uznał bowiem, że od 10 października 1994 r. (data ratyfikacji protokołu nr 1 do konwencji) Polska obowiązana jest chronić wszelkie prawa majątkowe swoich obywateli zgodnie z konwencją, nawet gdy naruszenie jest tylko dalszym ciągiem sytuacji sprzed ratyfikacji. Przyjął także, że uprawnienie przysługujące zabużanom na podstawie art. 212 ustawy o gospodarce nieruchomościami (u. g. n.) jest długiem skarbu państwa, mającym charakter materialny i dziedziczny, a zatem kwalifikuje się do ochrony na podstawie art. 1 protokołu nr 1...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta