Po co medykom etyka
- Ad vocem: Etyka i lekarze
Czy twórcy projektu nowelizacji kodeksu etyki lekarskiej chcą ograniczyć prawa kobiet do badań prenatalnych i zapłodnienia in vitro? Zażarte spory toczą się na ten temat od kilku tygodni. Kiedy finał? Pod koniec tygodnia, gdy zjazd samorządu lekarskiego podejmie decyzję, co zrobić z dokumentem.
Nadzwyczajny zjazd izb lekarskich, który rozpocznie się w piątek w Toruniu, będzie poświęcony dyskusji o projekcie zmian w kodeksie etyki lekarskiej oraz stanowisku samorządu lekarskiego w sprawie dramatycznej sytuacji w ochronie zdrowia. Do Torunia ma przyjechać nie tylko minister zdrowia Leszek Sikorski, ale również wicepremier Jerzy Hausner, kierujący rządowym zespołem przygotowującym propozycje reformy służby zdrowia. Lekarze chcą przekonać ministrów do swoich pomysłów - m.in. do tego, by pacjenci ponosili część kosztów świadczeń medycznych.
Najgorętszej dyskusji należy się spodziewać w kwestii etyki lekarskiej. Lekarze chcą poprawić kodeks, by nadążał za rozwojem nauki i technologii medycznych. - Prowadzone na szeroką skalę badania prenatalne, upowszechnienie metod zapłodnienia wspomaganego, zwłaszcza metody in vitro, problem klonowania - to wszystko wymaga poszukania odpowiedzi, jakie zachowanie lekarza...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta