Sądownictwo konstytucyjne trzeciej generacji
Sądownictwo konstytucyjne trzeciej generacji
MAREK SAFJAN
Minęło dziesięć lat od powstania litewskiego sądu konstytucyjnego. Pozostajemy z nim w szczególnie przyjaznych kontaktach, co zawsze skłania do porównań.
W wielu punktach nasze orzecznictwo jest zbieżne, dotyczy tych samych problemów, musiało zmagać się z tymi samymi, bardzo zawikłanymi sprawami rozliczeń z przeszłością.
Kiedyś historycy utworzenie sądów konstytucyjnych uznają zapewne za cechę charakterystyczną transformacji naszej części świata. Odpowiedzą też na pytanie, w jakim stopniu i zakresie orzecznictwo konstytucyjne okazało się skuteczne, zwłaszcza jako instrument ochrony przed patologiami i deformacjami mechanizmów demokratycznych, które uruchamiane na niestabilnym gruncie były szczególnie na nie narażone.
Dzisiaj już jesteśmy konfrontowani z problemami typowymi dla sądów konstytucyjnych o znacznie dłuższej historii, działających w stabilnych i starych demokracjach. Na pytanie, przed jakimi wyzwaniami stoi sądownictwo konstytucyjne we współczesnej Europie, próbowała odpowiedzieć konferencja sądów konstytucyjnych, zorganizowana w Wilnie z okazji X-lecia sądu litewskiego.
Dzisiejsze sądy konstytucyjne w Europie należą, jak zauważył jeden z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta