Ciężki bagaż wizjonerstwa tyranów
Ciężki bagaż wizjonerstwa tyranów
- Poprzedni odcinek cyklu
Model Kancelarii Rzeszy (projekt Albert Speer)
ARCHIWUM
GRZEGORZ SOWULA
Gdy u władzy staje despota, jego naczelnym marzeniem jest zmiana wszystkiego, co zastał. Ludzi, jak wiadomo, przekonać jest trudniej, znacznie łatwiejsze wydaje się przeobrażenie ich otoczenia. Zaczyna się wtedy burzenie i budowanie. Co jednak robić potem, gdy despoci odejdą?
Przykładem tej tezy są monumentalne - i na szczęście niezrealizowane - plany przygotowywane przez dwóch faszystowskich dyktatorów, Mussoliniego i Hitlera.
Wielkie burzenie
Włoski duce chciał, by Rzym był miastem nowoczesnym. Jego krytycy twierdzili, że nie zależy mu na Rzymie jako jednostce administracyjnej, w której mieszkają ludzie, ważna dla niego była idea "Wiecznego Miasta". Dowodem tego miała być Via dei Fori Imperiali między Kolosseum i Piaza Venzia, szeroka aleja przeznaczona pod wielkie militarne parady. Budowano ją zaledwie jeden rok, od 1931 do 1932 r., równając z ziemią liczne ruiny,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta