Vademecum Rzeczpospolitej - Odpowiedzialność producenta i importera; Nie suszyć kota; Starzejące się bezpieczeństwo; Bezpieczeństwo pod lupą; Od projektu do eksploatacji; Zdrowie pracownika w cenie; Zarządzanie bezpieczeństwem i higieną pracy;
Odpowiedzialność producenta i importera Spis treści
Każdy producent w pełni odpowiada za szkody wyrządzone przez jego wyroby przez dziesięć lat od ich wprowadzenia na rynek. Nie można się zrzec tej odpowiedzialności, umieszczając np. na wyrobie formułkę: producent nie ponosi odpowiedzialności za... To samo dotyczy importerów towarów z państw znajdujących się poza Unią, a także - gdy nie można zidentyfikować producenta - każdego dostawcy.
Sprawy związane z odpowiedzialnością producenta za wyroby wadliwe reguluje dyrektywa o odpowiedzialności producenta za szkody wyrządzone przez wadliwy wyrób (85/374/EWG). Wprowadza ona surowe przepisy, ale dotyczy tylko takich wad, które sprawiają, że wyrób nie jest tak bezpieczny, jak powinien. Nie chodzi tu zatem o żadne inne wady wyrobu wpływające np. na jego przydatność. Z zakresu dyrektywy wyłączone są usługi i produkty rolne przed przetworzeniem. Dotyczy ona więc także wszystkich wyrobów objętych dyrektywami nowego podejścia.
Jeżeli wadliwy wyrób lub jego użytkowanie spowoduje szkodę (zarówno osobom, jak i własności prywatnej), producent jest zobowiązany do rekompensaty strat, jeśli przekroczyły one 500 euro i jeśli poszkodowany dowiódł swoich praw na drodze sądowej. Od momentu zaistnienia szkody ma on trzy lata na wniesienie sprawy do sądu. Od niego też zależy, do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta