Mali uciekają spod szafotu
Mali uciekają spod szafotu
Stan zaawansowania przedsiębiorstw spożywczych we wdrażaniu unijnych norm sanitarnycgh
Komisja Europejska w kwietniu przyszłego roku oceni, czy stan dostosowania do standardów unijnych zakładów przetwórczych z branży mięsnej, mleczarskiej i rybnej jest wystarczający, aby ich wyroby mogły być swobodnie sprzedawane na rynku innych krajów Wspólnoty. Na razie zwraca uwagę na opóźnienia w tym zakresie i wskazuje na możliwość przykrych konsekwencji, jeśli nie zostaną wyeliminowane.
Piotr Kołodziej, główny lekarz weterynarii kraju, twierdzi, że da się uniknąć masowego zamykania zakładów z powodu niewdrożenia przez nie unijnych standardów. Dziś spośród 4700 przedsiębiorstw tylko 90 firm mięsnych, 49 mleczarni i 58 firm rybnych ma uprawnienia eksportowe do krajów "15". Jednak w ocenie Kołodzieja w ciągu najbliższych miesięcy tylko w branży mięsnej uprawnienia unijne może otrzymać do 1500 firm zaliczonych do kategorii B1, czyli tej, która ma je otrzymać do czasu akcesji z UE, czyli do maja 2004 r.
Bez ulg dla opieszałych
Dla 112 firm przetwórstwa mięsnego i 10 rybnego z grupy B1 Unia Europejska zgodziła się w ostatnich tygodniach na wprowadzenie dodatkowego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta