Zmiany w zasadach etyki
Zmiany w zasadach etyki
Komentarz: Nie tylko klonowanie
Lekarze zmienili obowiązujący ich kodeks etyczny. Uregulowano w nim po raz pierwszy relacje między lekarzami a przemysłem medycznym i zasady etyki dotyczące ludzkiego genomu. Po burzliwej dyskusji nie zgodzili się jednak na przyjęcie najbardziej kontrowersyjnych zapisów dotyczących badań prenatalnych.
Nadzwyczajny Zjazd Lekarzy usunął z projektu przygotowanego przez Komisję Etyki Naczelnej Izby Lekarskiej dwa przepisy, budzące najsilniejsze kontrowersje w samym środowisku medycznym. Chodzi m.in. o zapis, że lekarz nie powinien prowadzić badań prenatalnych obarczonych większym ryzykiem dla matki i dziecka niż spodziewane korzyści.
Część środowiska medycznego oceniała, że jest to zapis niezgodny z prawem - uniemożliwiałby przerwanie ciąży, nawet gdy zostanie wykryta poważna wada genetyczna płodu. Tymczasem prawo dopuszcza w takiej sytuacji aborcję.
Wpisano do kodeksu
- Mechanizmy rynkowe, naciski społeczne i wymagania administracyjne nie zwalniają lekarza z obowiązku uznawania za najwyższy nakaz etyczny dobra chorego.
- Lekarz nie może uczestniczyć w procedurach klonowania ludzi dla celów terapeutycznych lub leczniczych.
- Lekarz nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta