Nikt nie chce sprzedać Nicei
Nikt nie chce sprzedać Nicei
- Po publikacji "Rzeczpopolitej"
- Rozmowa z Alojzem Peterle, byłym premierem Słowenii, reprezentantem państw kandydujących w prezydium Konwentu Unii Europejskiej
Premier Leszek Miller spróbuje podczas dzisiejszego szczytu w Gelsenkirchen przekonać kanclerza Niemiec Gerharda Schrödera, aby w europejskiej konstytucji nie zmieniać korzystnego dla Polski systemu podejmowania decyzji w UE. Sobotnie doniesienia "Rz" o tym, że Berlin w zamian za ustępstwo mógłby poprzeć pomysł podwojenia funduszy strukturalnych dla Polski, spotkały się z gorącymi reakcjami polskich polityków.
Żaden z liderów głównych ugrupowań nawet nie zasygnalizował możliwości poparcia takiego targu. Niektórzy zaś poszli o wiele dalej. Lider UP Tomasz Nałęcz zapowiedział w Radiu Zet, że jego ugrupowanie może nawet opuściłoby koalicję rządową, gdyby w unijnej konstytucji nie udało się zachować obecnego systemu podejmowania decyzji w Radzie UE.
- Każdy, kto zna mechanizm rządzący polską polityką wie, że tego typu oświadczenia usztywnią stanowisko Polski - uznał Jan Maria Rokita (PO). W nowym budżecie Unii na lata 2007 - 2013 Polska mogłaby otrzymać ponad...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta