Dużym w Unii łatwiej
Dużym w Unii łatwiej
Komentarz: Komu państwowe wsparcie
Po zaledwie sześciu tygodniach negocjacji Komisja Europejska zgodziła się wczoraj na ratowanie kosztem publicznych pieniędzy francuskiego konglomeratu przemysłowego Alstom. W 2001 roku na pomoc publiczną w Unii Europejskiej przeznaczono 86 mld euro, natomiast w Polsce w ub.r. - 2,2 mld euro.
Wczorajsza decyzja KE wzbudziła wątpliwości części ekspertów, czy pomoc dla Alstomu jest zgodna z zasadami Unii. Francuski koncern, zatrudniający ponad 118 tysięcy osób na całym świecie, poniósł bowiem w minionym roku finansowym 1,38 mld euro strat. Przy środkach własnych sięgających zaledwie 300 mln euro ma długi przekraczające 5 mld euro. Przedstawiciele firmy przyznają, że karnet zamówień koncernu jest niewielki. Szanse na szybkie przywrócenie rentowności firmy są wątpliwe.
Prawo europejskie dopuszcza wsparcie z pieniędzy publicznych tylko w nadzwyczajnych okolicznościach. Chodzi przede wszystkim o przedsiębiorstwa, które chcą rozpocząć działalność w najbiedniejszych regionach o poziomie rozwoju niższym niż 75 proc. średniej Wspólnoty. Na wsparcie mogą także liczyć te firmy, które inwestują w nowe technologie lub ograniczenie zanieczyszczenia środowiska w stopniu wykraczającym poza...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta