Bakterie zwyciężają
Bakterie zwyciężają
PIOTR KOŚCIELNIAK, KRZYSZTOF KOWALSKI
Antybiotyki to leki mające zdolność niszczenia bakterii lub hamowania ich wzrostu, działające w niewielkim stopniu na zdrowe komórki organizmu. Początkowo otrzymywane były z hodowli grzybów i bakterii, obecnie uzyskiwane są syntetycznie. Pierwszym odkrytym antybiotykiem była penicylina, dokonał tego w 1929 roku szkocki mikrobiolog Alexander Fleming; w 1942 roku penicylinę zastosowali w leczeniu Brytyjczycy Howard Florey i Ernest Chain - w 1945 roku wszyscy trzej otrzymali Nagrodę Nobla. Od tamtej pory wykryto i zastosowano w medycynie już kilkaset antybiotyków.
Dr Michał Płoneczka, Klinika Anestezjologii i Intensywnej Terapii Akademii Medycznej we Wrocławiu
Nie wiem, jakie racje kierują decydentami koncernów farmaceutycznych, ale z punktu widzenia medycyny, zaprzestanie badań nad antybiotykami byłoby fatalne. To byłby wręcz krok wstecz. Przecież antybiotyków nie stosuje się na oślep, tylko zawsze jest to tak zwana terapia celowana, chodzi o konkretną chorobą i konkretny antybiotyk, o konkretnym działaniu, a nie jakikolwiek. Nie wyobrażam sobie leczenia ostrych stanów infekcyjnych, na przykład w przypadku sepsy, bez...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta