Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Bakterie zwyciężają

23 września 2003 | Nauka i Technika | PK KK
źródło: Nieznane

Medycyna Przegrywamy wyścig z chorobotwórczymi drobnoustrojami. Czy z aptek znikną antybiotyki?

Bakterie zwyciężają

PIOTR KOŚCIELNIAK, KRZYSZTOF KOWALSKI

Antybiotyki to leki mające zdolność niszczenia bakterii lub hamowania ich wzrostu, działające w niewielkim stopniu na zdrowe komórki organizmu. Początkowo otrzymywane były z hodowli grzybów i bakterii, obecnie uzyskiwane są syntetycznie. Pierwszym odkrytym antybiotykiem była penicylina, dokonał tego w 1929 roku szkocki mikrobiolog Alexander Fleming; w 1942 roku penicylinę zastosowali w leczeniu Brytyjczycy Howard Florey i Ernest Chain - w 1945 roku wszyscy trzej otrzymali Nagrodę Nobla. Od tamtej pory wykryto i zastosowano w medycynie już kilkaset antybiotyków.

Dr Michał Płoneczka, Klinika Anestezjologii i Intensywnej Terapii Akademii Medycznej we Wrocławiu

Nie wiem, jakie racje kierują decydentami koncernów farmaceutycznych, ale z punktu widzenia medycyny, zaprzestanie badań nad antybiotykami byłoby fatalne. To byłby wręcz krok wstecz. Przecież antybiotyków nie stosuje się na oślep, tylko zawsze jest to tak zwana terapia celowana, chodzi o konkretną chorobą i konkretny antybiotyk, o konkretnym działaniu, a nie jakikolwiek. Nie wyobrażam sobie leczenia ostrych stanów infekcyjnych, na przykład w przypadku sepsy, bez...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3033

Spis treści
Zamów abonament