Kodeks cywilny bliżej przedsiębiorczości
Kodeks cywilny bliżej przedsiębiorczości
Przedsiębiorca ma działać pod firmą, potocznie mówiąc - nazwą. Może ona wprawdzie zawierać także określenia fantazyjne, ale nowe przepisy powinny sprawić, że przedsiębiorcy będą się wyraźnie odróżniać.
FOT. ANDRZEJ WIKTOR
PROF. ZBIGNIEW RADWAŃSKI, PRZEWODNICZĄCY KOMISJI KODYFIKACYJNEJ PRAWA CYWILNEGO
Ta nowelizacja ma umożliwić stosowanie nowoczesnych rozwiązań w działalności gospodarczej, ma uprościć czynności prawne, zwłaszcza w biznesie. Nasz kodeks cywilny wzorowany był bowiem na regulacjach przedwojennego kodeksu zobowiązań, których zresztą w 1964 r. nie unowocześniono. Tymczasem życie gospodarcze i metody handlu na Zachodzie, do którego się dostosowujemy, poszły do przodu. Ta nowelizacja unowocześnia kodeks, zbliża go do zachodnich standardów.
MAREK DOMAGALSKI
Unowocześnione przepisy o firmie i prokurze, uściślone pojęcia przedsiębiorcy, przedsiębiorstwa i konsumenta, zmodyfikowane rygory zawierania umów - to między innymi zawiera obszerna nowelizacja kodeksu cywilnego, która ma ułatwić obrót gospodarczy. Zmiany w kodeksie zaczną obowiązywać 25 września.
Lwia część przygotowanych przez Komisję Kodyfikacyjną przy ministrze...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta