Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Konstytucyjna nie(moc)

23 września 2003 | Prawo | WP RS MP
źródło: Nieznane

Za przewlekłe postępowanie organów państwa zapłaci budżet państwa, czyli obywatele

Konstytucyjna nie(moc)

RYS. JÓZEF KACZMARCZYK

WŁADYSŁAW POWSZEK RAFAŁ SZYMKOWIAK MACIEJ PNIEWSKI

Państwo ma obowiązek tak skonstruować normy prawne, by zapewniły ochronę interesów w toku i praw nabytych przez podmioty, które dotknęła zmiana przepisów.

Ponad rok temu, 25 czerwca 2002 r., Trybunał Konstytucyjny orzekł (K 45/01) o częściowej niezgodności z konstytucją przepisów art. 1 pkt 8 w związku z art. 3 ustawy z 20 listopada 1999 r. zmieniającej ustawę o VAT oraz art. 2 pkt 2 w związku z art. 4 ustawy z 20 listopada 1999 r. zmieniającej ustawę o podatku dochodowym od osób prawnych. Zakwestionowane przepisy odpowiednio zmieniły 1 stycznia 2000 r. zasady wyliczania kwoty VAT zwracanej przedsiębiorcom prowadzącym zakłady pracy chronionej (ZPCh), oraz zlikwidowały przysługujące im zwolnienie z podatku dochodowego.

Wskazane przepisy TK uznał za niezgodne z konstytucyjnymi zasadami ochrony praw nabytych i ochrony interesów w toku, bo nie przewidywały regulacji przejściowych dla tych ZPCh działających na podstawie decyzji wydanej na czas określony, które w momencie opublikowania tych przepisów rozpoczęły już długookresowe przedsięwzięcia na rzecz osób niepełnosprawnych.

...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3033

Spis treści
Zamów abonament