Konstytucyjna nie(moc)
Konstytucyjna nie(moc)
RYS. JÓZEF KACZMARCZYK
WŁADYSŁAW POWSZEK RAFAŁ SZYMKOWIAK MACIEJ PNIEWSKI
Państwo ma obowiązek tak skonstruować normy prawne, by zapewniły ochronę interesów w toku i praw nabytych przez podmioty, które dotknęła zmiana przepisów.
Ponad rok temu, 25 czerwca 2002 r., Trybunał Konstytucyjny orzekł (K 45/01) o częściowej niezgodności z konstytucją przepisów art. 1 pkt 8 w związku z art. 3 ustawy z 20 listopada 1999 r. zmieniającej ustawę o VAT oraz art. 2 pkt 2 w związku z art. 4 ustawy z 20 listopada 1999 r. zmieniającej ustawę o podatku dochodowym od osób prawnych. Zakwestionowane przepisy odpowiednio zmieniły 1 stycznia 2000 r. zasady wyliczania kwoty VAT zwracanej przedsiębiorcom prowadzącym zakłady pracy chronionej (ZPCh), oraz zlikwidowały przysługujące im zwolnienie z podatku dochodowego.
Wskazane przepisy TK uznał za niezgodne z konstytucyjnymi zasadami ochrony praw nabytych i ochrony interesów w toku, bo nie przewidywały regulacji przejściowych dla tych ZPCh działających na podstawie decyzji wydanej na czas określony, które w momencie opublikowania tych przepisów rozpoczęły już długookresowe przedsięwzięcia na rzecz osób niepełnosprawnych.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta