Nie zmarnować czasu
Nie zmarnować czasu
Wczoraj: Pytanie o wizję - Włodzimierz Czarzasty
Polskie media elektroniczne zostały ukształtowane w oparciu o regulację prawną z końca 1992 roku. Jej celem miało być przekształcenie mediów państwowych w publiczne, stworzenie, przez rozdawanie koncesji, rynku prywatnych nadawców radiowych i telewizyjnych, powołanie regulatora tego rynku, którym stała się Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. Najważniejsze miało być jednak stworzenie przestrzeni wolnej debaty publicznej, między innymi przez oddzielenie świata polityki od świata mediów. Zasadniczo ustawa spełniła swoje zadanie. Nie udało się jednak oddzielić świata polityki od świata mediów w pożądanym stopniu.
Pobojowisko i nieufność
Zwłaszcza lewica, w miarę odzyskiwania wpływów w państwie od 1993 roku, zaczęła delegować do prowadzenia polityki medialnej osoby często skłonne do instrumentalnego traktowania mediów na rzecz wąsko pojętego interesu partyjnego i środowiskowego. Apogeum tego procesu nastąpiło już za rządów Leszka Millera. Lewica, mając poczucie monopolu władzy w Polsce, postanowiła gruntownie przemodelować reguły gry na rynku radiowo-telewizyjnym, by poszerzyć możliwości oddziaływania mediów publicznych,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta