Eksperckie dylematy
Eksperckie dylematy
Nie chciałbym, żeby określenie "eksperckie dylematy" zostało źle odebrane. Warunkiem dobrego wykorzystania pracy eksperta jest bowiem umiejętność stawiania przez niego problemów i dostrzegania trudności w rozstrzyganiu dylematów. Polityka społeczna w Polsce dostarcza ich wiele. Niektóre dziedziny zostały dostosowane do reguł gospodarki rynkowej, niektóre ciągle dzielnie się przed tym bronią. Są sprawy, które rozwiązano w sposób prawie że nowoczesny - i są takie, przy których widać skalę niedoboru środków, jakie każdy z nas i budżet państwa mogą na nie przeznaczyć. Niewątpliwie obszarem pełnym niepewności, niejasności i kłopotów jest ochrona zdrowia.
Napięcia polityczne i publiczne, zamieszanie towarzyszące już od pewnego czasu funkcjonowaniu Ministerstwa Zdrowia chyba zaczynają mijać. Rodzi się klimat do otwartej debaty o potrzebie usprawnienia działania tego sektora czy nawet radykalnej jego przebudowy. Rolą eksperta i rolą praktyka jest taką debatę wspierać.
Jakie są jednak podstawowe dylematy w dziedzinie ochrony zdrowia?
Jest to sfera, w której na realizację zadań, a zatem i ludzkich potrzeb brakuje środków. I to, że kilka miliardów złotych funkcjonuje w tej dziedzinie w "szarej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta