Czasami wystarczy zobowiązanie, czasami potrzebne przeniesienie
Kiedy przedmiot aportu przechodzi na spółkę
Czasami wystarczy zobowiązanie, czasami potrzebne przeniesienie
Aport w spółkach kapitałowych - Kapitały własne w spółkach handlowych
W przypadku wkładów niepieniężnych do spółek kapitałowych ważne jest określenie momentu przejścia ich własności ze wspólników (akcjonariuszy) na spółkę. Co do zasady bowiem amortyzacji podatkowej podlegają składniki majątku stanowiące własność bądź współwłasność podatnika (art. 16a ust. 1, art. 16b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych , w skrócie updop). Stąd dla rozpoczęcia dokonywania odpisów amortyzacyjnych istotne znaczenie ma - oprócz momentu oddania składnika majątku do używania - moment jego nabycia na własność.
Z problemem tym zetkniemy się zarówno na etapie tworzenia spółki, jak i podwyższania kapitału zakładowego w istniejącej już spółce, jeśli pokrycie obejmowanych udziałów czy akcji następuje przez wniesienie aportu.
Wbrew dość rozpowszechnionemu mniemaniu momentu przejścia własności aportu na spółkę nie określają przepisy kodeksu spółek handlowych (w skrócie k.s.h.). W szczególności trudno zaakceptować spotykany niekiedy pogląd, że moment ten...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta