Wysokie notowania Zygmunta Augusta; Na aukcjach nie przepłacam
Wysokie notowania Zygmunta Augusta
- Ukazała się kwadratowa moneta
- Na aukcjach nie przepłacam - Rozmowa z Witoldem Zaraską o jego kolekcji
Współczesne monety, w które możemy lokować oszczędności, dzielą się na trzy grupy: monety obiegowe, srebrne i złote. Te ostatnie - ze względu na wysoką cenę emisyjną i stosunkowo niski popyt na rynku numizmatów - nie są atrakcyjne dla inwestorów. Najlepiej więc skupić uwagę na obiegowych i srebrnych.
Monety obiegowe mają niską wartość nominalną (2 zł), są więc dostępne praktycznie dla każdego. W NBP zapłacimy za nie wartość nominalną, czyli 2 zł. Inwestycja w te monety cechuje się w zasadzie brakiem ryzyka (nie licząc ewentualnych strat związanych z inflacją) i idealną wprost płynnością. W każdej chwili można udać się do banku i spieniężyć monety według ich wartości nominalnej lub spróbować zapłacić nimi w sklepie.
W 1995 roku NBP wprowadził do obiegu 6 rodzajów monet 2-złotowych (miedzioniklowych), z których jedynie moneta Katyń zyskała znacznie na wartości. Obecnie możemy dostać za nią 7 - 9 zł, co daje zysk na poziomie 250 - 350 proc. w ciągu 8 lat (średniorocznie ok. 31 - 44 proc.).
Od 1996 roku monety 2-złotowe były bite w stopie GN. Pierwszą z nich była
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta