Peryferie szansą Unii
Peryferie szansą Unii
Wykresy
JAN SZOMBURG
Na gospodarkę Unii patrzy się często jako na pewną całość; mówi się nawet o europejskim modelu gospodarczym. Jednak od początku lat dziewięćdziesiątych coraz wyraźniejsze staje się geograficzne zróżnicowanie unijnej gospodarki. Wynika to z różnej reakcji krajów UE na główne obecnie wyzwania: globalizację - i wynikający z niej wzrost konkurencji - nowe technologie oraz starzenie się społeczeństw.
Biorąc za punkt wyjścia różne cechy rozwoju społeczno-ekonomicznego w Unii, można wyodrębnić trzy istotne zjawiska. Pierwszym jest wiodąca rola państw Europy Północno-Zachodniej w przechodzeniu do rozwoju opartego na wiedzy, nowych technologiach i innowacjach. Tak zwane twarde jądro Europy przestało już odgrywać rolę koła napędowego w procesie modernizacji gospodarki. Liderami są pod tym względem państwa skandynawskie, zwłaszcza Finlandia i Szwecja, a także Wielka Brytania i Irlandia. To one stają się głównymi partnerami - i konkurentami - USA w postępie technologicznym.
Drugie z tych zjawisk to proces doganiania średniej europejskiej przez kraje leżące na południowych peryferiach UE: Hiszpanię, Portugalię i Grecję. Drogi rozwoju i przewaga konkurencyjna tych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta