Nim zadeklarujesz, sprawdź, czy zapłaciłeś
Jak obliczyć kwotę VAT do zwrotu
Nim zadeklarujesz, sprawdź, czy zapłaciłeś
Zasady zwrotu bezpośredniego nadwyżki VAT naliczonego nad należnym omówiliśmy w DOBREJ FIRMIE z 11 i 18 września br. Dzisiaj o realizacji tego prawa w praktyce.
Ze zwrotem bezpośrednim najczęściej mają do czynienia ci podatnicy, którzy zajmują się eksportem towarów albo świadczą wyłącznie usługi opodatkowane stawką niższą niż potrzebne do ich realizacji materiały. U podatników, których sprzedaż jest opodatkowana wyłącznie stawką 22 proc., zwrot bezpośredni może wystąpić tylko w związku z zakupem środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji. Natomiast u podatników, których sprzedaż opodatkowana jest różnymi stawkami (22, 7, 3 i 0 proc.), możliwość skorzystania z prawa do zwrotu bezpośredniego pojawia się od czasu do czasu. W ich przypadku występowanie o ten zwrot jest często niecelowe. Przelew z urzędu skarbowego wpływa bowiem zwykle na konto bankowe w ostatnich dniach ustawowych terminów. Jeżeli więc w miesiącu następującym po tym, w którym wystąpiła nadwyżka VAT naliczonego nad należnym, podatnik spodziewa się sytuacji odwrotnej (że będzie więcej podatku...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta