Nie warto czekać na przedawnienie
Podatkowe skutki sprzedaży wierzytelności
Nie warto czekać na przedawnienie
Po artykule "Na granicy zastraszenia" ("Rzeczpospolita" z 25 września 2003 r.) na temat coraz powszechniejszego korzystania przez podmioty gospodarcze z oferty firm specjalizujących się w windykacji masowych wierzytelności chcielibyśmy zastanowić się nad podatkowymi aspektami sprzedaży tzw. złych długów.
Niewątpliwie sprzedaż wierzytelności pozwala na częściową wprawdzie, ale przynajmniej faktyczną rekompensatę strat poniesionych przez przedsiębiorcę. Jednak ustalenie podatkowych skutków takiej sprzedaży zależeć będzie od kilku czynników.
Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 39 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (w skrócie updop) do kosztów uzyskania przychodu można zaliczyć stratę z tytułu odpłatnego zbycia wierzytelności, pod warunkiem że wierzytelność ta została uprzednio zarachowana jako przychód należny.
Jak widać, zarachowanie wartości netto wierzytelności jako przychodu należnego stanowi warunek konieczny, by później można było wykazać stratę na sprzedaży takiej wierzytelności. Sama jednak wartość straty jak również możliwość zaliczenia jej do kosztów uzyskania przychodu bez ryzyka zanegowania tego przez władze podatkowe zależeć będą od prawidłowego ustalenia ceny wierzytelności (w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta