Transport towarowy i pasażerski
Polskie podatki przed akcesją VAT na trasach międzynarodowych i unijnych
Transport towarowy i pasażerski
Po 1 maja 2004 r. zmiany w VAT od usług transportowych dotyczyć będą ich świadczenia na trasach międzynarodowych, niezależnie od tego, czy będą świadczone na rzecz podatników z Unii czy spoza niej.
Jak wyjaśnia Andrzej Kapczuk, konsultant w spółce Ernst & Young, przy usługach transportowych najistotniejsze jest ustalenie miejsca ich opodatkowania. Od tego zależy bowiem, jakiego państwa przepisy znajdą zastosowanie do konkretnego przewozu.
Różne kraje, różne stawki
Jeśli chodzi o transport towarów, to w myśl generalnej zasady za miejsce świadczenia usług uznaje się kraje, przez które transport rzeczywiście przebiega. To właśnie ich władze są upoważnione do poboru podatku. Ta ogólna reguła ma jednak bardzo ograniczone zastosowanie, gdyż istnieją przepisy szczególne dla transportu międzynarodowego oraz wewnątrzwspólnotowego.
Międzynarodowe przewozy po polsku
W projekcie nowej polskiej ustawy o VAT transport międzynarodowy jest określony jako usługi, które: rozpoczynają się w Polsce i kończą poza Unią; rozpoczynają się poza UE i kończą w Polsce; zaczynają i kończą się poza Unią, a Polska jest krajem tranzytu. Może to być również transport...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta