Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

W leasingu czy kredycie

02 października 2003 | Dobra firma | KM
źródło: Nieznane

SAMOCHÓD W FIRMIE

Podatkowe skutki nabycia pojazdu

W leasingu czy kredycie

  • CO PO LEASINGU "OPERACYJNYM"
  • CO PO LEASINGU "FINANSOWYM"
  • LEASING "OPERACYJNY" LUB ZAKUP

Umowa leasingu, podobnie jak umowa kredytu, jest umową o pozyskanie środków na sfinansowanie inwestycji. W przepisach ustaw o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o podatku dochodowym od osób prawnych nie znajdziemy terminu "leasing finansowy" ani "leasing operacyjny", lecz jedynie "leasing".

W umowie leasingu występują dwie strony: finansujący, który kupuje samochód, ale nie chce z niego korzystać, oraz korzystający, który chociaż pieniędzy nie ma, jest żywotnie zainteresowany korzystaniem z auta. Finansujący liczy na dochód z tego, że za odpłatnością odda korzystającemu do używania środek trwały, który kupi za swoje pieniądze. Korzystający chce odnieść korzyści gospodarcze bez konieczności angażowania jednorazowo dużego kapitału.

W umowie kredytu również występują dwie strony: kredytodawca i kredytobiorca. Kredytodawca, podobnie jak finansujący, może zaangażować na określony czas środki finansowe, z których skorzysta kredytobiorca. Oczywiście, dla kredytodawcy nie jest obojętne, na co...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3041

Spis treści

Konflikt na Bliskim Wschodzie

Zamów abonament