W leasingu czy kredycie
Podatkowe skutki nabycia pojazdu
W leasingu czy kredycie
- CO PO LEASINGU "OPERACYJNYM"
- CO PO LEASINGU "FINANSOWYM"
- LEASING "OPERACYJNY" LUB ZAKUP
Umowa leasingu, podobnie jak umowa kredytu, jest umową o pozyskanie środków na sfinansowanie inwestycji. W przepisach ustaw o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o podatku dochodowym od osób prawnych nie znajdziemy terminu "leasing finansowy" ani "leasing operacyjny", lecz jedynie "leasing".
W umowie leasingu występują dwie strony: finansujący, który kupuje samochód, ale nie chce z niego korzystać, oraz korzystający, który chociaż pieniędzy nie ma, jest żywotnie zainteresowany korzystaniem z auta. Finansujący liczy na dochód z tego, że za odpłatnością odda korzystającemu do używania środek trwały, który kupi za swoje pieniądze. Korzystający chce odnieść korzyści gospodarcze bez konieczności angażowania jednorazowo dużego kapitału.
W umowie kredytu również występują dwie strony: kredytodawca i kredytobiorca. Kredytodawca, podobnie jak finansujący, może zaangażować na określony czas środki finansowe, z których skorzysta kredytobiorca. Oczywiście, dla kredytodawcy nie jest obojętne, na co...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta