Naprawy, części do napraw gwarancyjnych, wymiana towaru na pozbawiony wad
Jak to rozliczyć pod kątem VAT
Naprawy, części do napraw gwarancyjnych, wymiana towaru na pozbawiony wad
Sprzedawcy samochodów, komputerów, sprzętu AGD i wielu innych towarów udzielają kupującym gwarancji. Polega ona na zobowiązaniu się dostawcy, że w przypadku wystąpienia wad sprzedanego towaru usuną je albo przez naprawę, albo wymianę towaru na wolny od wad. Gwarancją mogą być objęte zarówno towary sprzedawane w kraju, jak i eksportowane przez podatnika. Może jej również udzielić kontrahent zagraniczny polskiemu podatnikowi importującemu towary.
W transakcjach krajowych
Jak już wspomnieliśmy, w przypadku gwarancji możliwe są:
- naprawa towaru (a także dostarczenie części do napraw gwarancyjnych),
- wymiana na towar wolny od wad.
Naprawa wadliwego towaru może być przy tym dokonywana zarówno bezpośrednio przez podmiot, który udzielił gwarancji, jak i przez inną firmę (zakład serwisowy).
Naprawy gwarancyjne czy też wymiana towaru wadliwego na niewadliwy nie wywołuje w przypadku transakcji krajowych żadnych skutków dla nabywcy towaru. Nie wpływa też na prawo podatnika do obniżenia podatku VAT.
Natomiast po stronie sprzedawcy nie pojawi się żaden dodatkowy obrót z tytułu naprawy gwarancyjnej czy wymiany towaru wadliwego na
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta