Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Reaktywni niestrategiczni

06 października 2003 | Polska-Unia Europejska | JJ
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane

Style zarządzania firmami w Unii Europejskiej i w Polsce nadal się różnią

Reaktywni niestrategiczni

JAKUB JASIŃSKI

Polscy menedżerowie są bardziej pragmatyczni, przedsiębiorczy i szybciej podejmują decyzje niż ich zachodnioeuropejscy koledzy - wynika z badań przeprowadzonych przez firmę Roland Berger. Najważniejszym celem jest dla nich osiągnięcie przez firmę pozycji lidera na rynku i podnoszenie jej wartości, podczas gdy w Unii Europejskiej zarządzający uważają za priorytet konkurencyjność przedsiębiorstwa.

- Polski styl zarządzania nazwałbym reaktywnym, ale nie strategicznym. Jeśli kadra menedżerska w Polsce ma z czymś problemy, to jest to formułowanie długofalowych strategii i misji przedsiębiorstw. Brakuje zespołów, które by takie strategie opracowywały. Jesteśmy jednak rzeczywiście bardzo dobrzy w działaniu "na szybko", kiedy trzeba reagować na nagle zmieniającą się sytuację. To jednak wcale nie musi być wadą polskich menedżerów. Jest to raczej próba dostosowania do warunków prawnych, ekonomicznych i społecznych w naszym kraju - wyjaśnia Paweł Miller, prezes Towarzystwa Ubezpieczeń na Życie Nordea Polska.

Wojciech Morawski, który jest prezesem firmy Atlantic i wiceprezydentem Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych, twierdzi natomiast, że polskie firmy coraz lepiej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3044

Spis treści

Konflikt na Bliskim Wschodzie

Zamów abonament