Vademecum Rzeczpospolitej: Zamówienia publiczne. Co się zmienia od 20 października - To, co najważniejsze: Wyższe progi, prezes wybierze arbitrów
Wyższe progi, prezes wybierze arbitrów Spis treści
Nowe przepisy dotyczące zamówień publicznych wejdą w życie 20 października br. Wprawdzie ostatnia nowelizacja nie jest zbyt obszerna, jednak zawiera wiele istotnych zmian zarówno dla oferentów, jak i dla zamawiających. Część przepisów dostosowuje polskie procedury do wymagań unijnych.
MINIMUM TO 6 TYSIĘCY EURO
Dotychczas przepisy ustawy o zamówieniach trzeba było stosować do postępowań powyżej 3 tys. euro. Od 20 października próg ten wzrasta dwukrotnie, do 6 tys. euro. Zmiana ta pozwoli wielu zamawiającym, zwłaszcza niewielkim podmiotom, na prowadzenie znacznej części postępowań szybciej i bez zbędnej biurokracji. Natomiast nie wszyscy oferenci są z tego zadowoleni - ci, którzy wyspecjalizowali się w drobnych zamówieniach, mogą na nowelizacji stracić.
30 TYSIĘCY EURO ZAMIAST 20 TYSIĘCY EURO
Nowelizacja zmienia jeszcze jeden ustawowy próg. Zgodnie z art. 71 ust. 1a prezes Urzędu Zamówień Publicznych musiał zatwierdzić zamówienie z wolnej ręki, gdy jego wartość przekraczała 20 tys. euro. Teraz trzeba będzie obligatoryjnie zwrócić się z tym do niego, jeżeli zamówienie przekroczy wartość 30 tys. euro. Tak jak do tej pory chodzi o ustaloną z należytą starannością wartość...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta