Jakość i zysk
Jakość i zysk
BARTOSZ PIOTR KORBUS
Partnerstwo publiczno-prywatne jako forma zarządzania oparta na prawach rynkowych daje pierwszeństwo ekonomii, a nie polityce.
Rośnie popularność partnerstwa publiczno-prywatnego (Public Private Partnership - PPP), zwłaszcza w samorządach gminnych.
Co do zasady jest to forma współpracy podmiotów sprawujących władztwo publiczne z podmiotami prywatnymi, głównie przedsiębiorstwami; niekiedy wymagane jest powołanie odrębnej spółki celowej, w której obie strony mają (różny) udział.
Wobec nieuregulowania problematyki PPP w polskim systemie prawnym (istnieją jedynie wstępne projekty ustawy o PPP) próby zdefiniowania istoty tej współpracy można opierać jedynie na doświadczeniach zagranicznych.
W Polsce partnerstwo to przedstawiane jest jako prowadzenie inwestycji infrastrukturalnych. W gruncie rzeczy jednak jest to forma sprawnego wywiązywania się z zadań publicznych czy też świadczenia usług użyteczności publicznej we współpracy z partnerem prywatnym, a sama budowa, ewentualnie rozbudowa czy modernizacja infrastruktury jest jedynie konsekwencją lub warunkiem sprawnego wykonywania zadań stawianych władzy publicznej.
Uczyniwszy te pierwsze zastrzeżenie, można pokusić się o wskazanie tych cech...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta