Vademecum Rzeczpospolitej: Zamówienia publiczne. Co się zmienia od 20 października. Procedury odwoławcze w ustawie o zamówieniach publicznych: Gdy oferent i zamawiający są niezadowoleni
Gdy oferent i zamawiający są niezadowoleni Spis treści
Zamówienia publiczne zyskują coraz większe znaczenie w działalności przedsiębiorców w Polsce. Prawdopodobnie będzie ich przybywać, szczególnie po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej. Łatwiejszy też stanie się wówczas dostęp do unijnego rynku zamówień publicznych, obecnie szacowany na ok. 14 proc. PKB wszystkich członków UE.
Niestety, jak przy każdym dysponowaniu publicznym groszem, także i tutaj dochodzi do licznych nieprawidłowości. Niejasne reguły przyznawania zamówień, stronnicze prowadzenie przetargów spowodowały, iż konieczne było wprowadzenie procedur pozwalających uczestnikom przetargu uruchomić kontrolę prawidłowości postępowania. W kilku nowelizacjach ustawodawca obdarzał oferentów kolejnymi możliwościami realizacji swojego prawa do równorzędnego traktowania i uczciwej konkurencji.
GDZIE SZUKAĆ POMOCY
To ustawa o zamówieniach publicznych z 10 czerwca 1994 r. (DzU z 2002 r. nr 72, poz. 664 ze zm.; dalej ustawa) jest podstawowym aktem prawnym regulującym kwestie zamówień publicznych. Nie ma ona jednak zastosowania, gdy wartość zamówienia jest niższa niż równowartość w złotych 3 tys. euro (art. 6 ust. 1 pkt 7). Najnowsza...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta