Do Gdańska przez Zakopane
Do Gdańska przez Zakopane
RYS. ROCH FOROWICZ
MARIUSZ MUSZYŃSKI
Demokratyczne państwo nie powinno eksperymentować na własnych obywatelach, lecz zapewnić im jednoznaczne normy, w szczególności konstytucyjne.
W "Rzeczpospolitej" z 1 września 2003 r. (M. Muszyński i S. Hambura "Transgraniczne ściganie karne w zjednoczonej Europie" ) poruszony został m.in. problem przyjętej przez Radę Unii Europejskiej decyzji ramowej z 13 czerwca 2002 r., której tytuł angielski brzmi: "(...) on the European arrest warrant and the surrender procedures between Member States" (w sprawie europejskiego nakazu aresztowania i procedur przekazania między państwami). Pisaliśmy w nim: "(...) Europejski nakaz aresztowania odpowiada zasadzie obywatelstwa europejskiego. Regulacje dotyczące ochrony własnego obywatela są przez to uznane za podrzędne. Najważniejszą przesłanką staje się nie obywatelstwo, lecz miejsce zamieszkania". Oznacza to, że obywatele polscy, na wniosek sądu z innego państwa członkowskiego UE, będą poddani ekstradycji w celu przeprowadzenia tam postępowania sądowego lub wykonania już orzeczonej kary.
Zasada całkiem słuszna w ramach UE, czy jednak zgodna z polskim prawem, a przede wszystkim z naszą konstytucją?
Pogranicze prawa krajowego i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta