Dyskryminacja seksualna wykluczona
Równe traktowanie kobiet i mężczyzn
Dyskryminacja seksualna wykluczona
- KOMENTARZ
- Najważniejsze orzecznictwo ETS
Uwaga, mali i więksi przedsiębiorcy! Rozpoczynamy nowy cykl poświęcony europejskiemu prawu pracy. 1 maja 2004 r. Polska stanie się członkiem Unii Europejskiej. Od tego dnia zaczną nas obowiązywać regulacje zjednoczonej Europy. Tylko część z nich - w wyniku wypertraktowanego układu akcesyjnego - zostanie wprowadzona później.
Jedną z podstawowych zasad nie tylko unijnego prawa pracy jest równe traktowanie kobiet i mężczyzn, zapisane już w traktacie rzymskim, ustanawiającym Europejską Wspólnotę Gospodarczą. Kwestie równouprawnienia w różnych aspektach uzupełniają się, stąd zostaną omówione razem. Kolejny odcinek zostanie poświęcony polskiemu kodeksowi pracy, który zarówno w obecnym kształcie, jak i przeprowadzonej nowelizacji uwzględnia zakaz dyskryminacji z powodu wielu kryteriów, w tym płciowej.
Równość płci także w dyrektywach
Zasada równego traktowania kobiet i mężczyzn, w tym także jako pracowników, oraz wyrównywania ich szans przy zatrudnieniu została unormowana w prawie wtórnym UE:
- dyrektywa 75/117 o zbliżeniu przepisów ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta