Porozumienie, wypowiedzenie, wygaśnięcie
Sposoby zakończenia zatrudnienia
Porozumienie, wypowiedzenie, wygaśnięcie
- Finisz nie musi być trudny - Wypowiedzenie umów o pracę
- Ważne okresy i terminy - Jak liczyć wypowiedzenie
GRAŻYNA ORDAK
Rozstania z pracownikiem nie należy dodatkowo utrudniać. Stąd kiedy przedsiębiorca już postanowi, że rezygnuje z niego, powinien przeprowadzić to sprawnie i szybko oraz skutecznie. Do tego niezbędna jest m.in. znajomość kodeksu pracy . Oczywiście rozwiązanie umowy o pracę to nie tylko przywilej pracodawcy. Może z niego skorzystać także każdy zatrudniony.
Na mocy porozumienia stron - to najbardziej bezsporny sposób rozstania się. Każda ze stron stosunku pracy, czyli zarówno pracownik, jak i pracodawca, może zaproponować rozwiązanie umowy o pracę w wybranym przez siebie terminie, składając odpowiednią ofertę. Kodeks nie określa przy tym, jak ma wyglądać takie porozumienie - ani co do formy, ani co do treści. Nie musi być nawet na piśmie. Ważne jest jednak, aby druga strona wyraziła swoją wolę bezwarunkowo, bo jest to odpowiedź na ofertę w rozumieniu art. 66 k.c. Musi to być więc zgodne oświadczenie woli obu stron.
Rozwiązanie umowy o pracę w tym trybie może nastąpić albo natychmiast, czyli z chwilą zawarcia porozumienia, albo w terminie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta