Wspólnota losu
Wspólnota losu
Jednym z ciekawych aspektów integracji europejskiej jest to, że dzięki niej wielu z nas zaczyna się interesować życiem politycznym innych. Na łamach "Le Monde" Olivier Duhamel i Daniel Cohn-Bendit, członkowie Konwentu, wystąpili z apelem "Do naszych polskich przyjaciół", na który 15 października odpowiedzieli w "Gazecie Wyborczej" Marek Beylin i Adam Michnik. Ale Polska ma przyjaciół nie tylko we Francji. Proszę więc pozwolić, że wypowie się także przyjaciel z Belgii.
Dyskusja wokół podziału i ważenia głosów w Radzie Unii Europejskiej przybrała w Polsce zaskakujący obrót. Niektórzy kierują się w tej sprawie hasłem "Nicea albo śmierć". Przede wszystkim wydaje mi się dziwne, że ktoś miałby ochotę umrzeć za traktat z Nicei. Naprawdę zdumiewające jest jednak to, że znacząca część polskiej opinii publicznej akceptuje takie hasło. Ilu Polaków, zastanawiam się, zrobiło następujące, podstawowe wyliczenie.
W Unii rozszerzonej do 27 państw członkowskich traktat z Nicei przyznaje Polsce 27 głosów na łączną liczbę 345, czyli 7,82 procent. Projekt konstytucji opracowany przez Konwent daje Polsce wagę adekwatną do liczby jej ludności, czyli 8 procent głosów. Dlaczegóż, jak to czynią Michnik i Beylin, wyciągać z tego wniosek, że...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta