Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Reszta jest milczeniem

25 listopada 2003 | Prawo | DP
źródło: Nieznane

Postępowanie karne a tajemnica radcy prawnego

Reszta jest milczeniem

RYS. PAWEŁ GAŁKA

DONAT PALISZEWSKI MARCIN MYKOWSKI

Radca prawny, wykonujący zawód zaufania publicznego, zapoznaje się z informacjami, które z mocy prawa i woli klienta nie mogą wykroczyć poza ściśle wyznaczony krąg osób. Sytuacje, kiedy ma obowiązek "mówić" lub ujawnić posiadane informacje bez narażania się na zarzut złamania art. 3 ustawy z 26 lipca 1982 r. o radcach prawnych i norm etyki zawodowej, są ściśle wskazane przez prawo.

Nie znaczy to, że brzmienie tych przepisów jest wolne od nieścisłości. Ustawodawca pozostawił praktyce i orzecznictwu wypracowanie norm postępowania. Także w kwestii zachowania tajemnicy zawodowej radcy prawnego w postępowaniu karnym. Przedmiotem nieporozumień jest zakres i stosowanie przepisów kodeksu postępowania karnego - art. 180 i art. 225, w relacji z postanowieniami art. 3 ustawy.

W paczkę i do prokuratora

Zawód radcy prawnego może wykonywać osoba, która spełnia wymagania określone w ustawie, zachowuje staranność wynikającą z wiedzy prawniczej oraz zasad etyki. Jest obowiązana zachować w tajemnicy wszystko, o czym dowiedziała się w związku z udzieleniem pomocy prawnej, a obowiązek ten nie jest ograniczony w czasie, nie może być zwolniona z obowiązku...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3085

Spis treści
Zamów abonament