Wyrok interpretacyjny jest, a jakby go nie było
Wyrok interpretacyjny jest, a jakby go nie było
RYS. ROCH FOROWICZ
JOLANTA KRONER
Papierowe okazało się głośne orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego sprzed trzech lat. Wskazuje, że odpłatność za naukę w publicznych szkołach wyższych nie może być ustalana dowolnie, lecz musi wynikać z ponoszonych kosztów. Uczelnie jednak nadal windują czesne za płatne studia do kwot, które nie pozostają w związku ani z poziomem nauczania, ani z kosztami.
Trzy lata temu Trybunał wydał tzw. orzeczenie interpretacyjne (sygn. SK 18/99) dotyczące odpłatności za studia. Uznał w nim, że ustawa o szkolnictwie wyższym oraz rozporządzenie w sprawie zasad gospodarki finansowej uczelni nie naruszają konstytucji. Warunkiem jest jednak przestrzeganie zasady, że odpłatność za naukę na uczelniach państwowych nie może być ustalana dowolnie, lecz musi wynikać z wysokości kosztów ponoszonych przez uczelnię. Działalność szkoły wyższej służy bowiem spełnieniu funkcji publicznej i nie może stanowić źródła zysku - uzasadniał TK swoje rozumienie konstytucyjnej normy o bezpłatnym nauczaniu w publicznych szkołach wyższych. Sędziowie TK wyrazili wtedy pogląd, że gdyby sądy lub właściwe organy nadawały ocenianym przepisom inne rozumienie, TK może je uznać za niezgodne z konstytucją.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta