Człowiek władzy
Człowiek władzy
KRZYSZTOF KOWALSKI
Człowiek, który towarzyszył faraonowi w porannej toalecie musiał należeć do grona najbardziej zaufanych dworzan. Jego grobowiec odkopali polscy archeolodzy na cmentarzysku w Sakkara w Egipcie. W III tysiącleciu p.n.e. było to święte miejsce. Właśnie tam, 2650 lat p.n.e. wzniesiono najstarszą na świecie piramidę, jeszcze schodkową, dla króla Dżesera. Dosłownie u stóp tej budowli, po jej zachodniej stronie, prowadzą badania Polacy.
Polsko-egipską misją archeologiczną od wielu lat kieruje prof. Karol Myśliwiec z Zakładu Archeologii Śródziemnomorskiej PAN w Warszawie. Od sześciu lat "Rzeczpospolita" sprawuje patronat medialny nad tymi wykopaliskami. W ubiegłym roku, gdy dobiegały końca badania grobowca wielkiego wezyra Fefi (jego oficjalne imię brzmi Meref-nebef) z okresu VI dynastii, sprzed 4300 lat, prof. Karol Myśliwiec zapowiadał odkrycie w sąsiedztwie kolejnego grobowca, wcale nie młodszego.
Sąsiad
I tak się stało. Badacze dotarli do grobowca kapłana sprawującego swoją funkcję przy dwóch piramidach królewskich: Unisa - ostatniego władcy V dynastii oraz Tetiego - pierwszego władcy VI dynastii. Ten, który sprawował pieczę nad grobami władców, a...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta