Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Człowiek władzy

25 listopada 2003 | Nauka i Technika | KK
źródło: Nieznane

Archeologia Polacy odkopali w Sakkara w Egipcie grobowiec dostojnika sprzed 4500 lat

Człowiek władzy

KRZYSZTOF KOWALSKI

Człowiek, który towarzyszył faraonowi w porannej toalecie musiał należeć do grona najbardziej zaufanych dworzan. Jego grobowiec odkopali polscy archeolodzy na cmentarzysku w Sakkara w Egipcie. W III tysiącleciu p.n.e. było to święte miejsce. Właśnie tam, 2650 lat p.n.e. wzniesiono najstarszą na świecie piramidę, jeszcze schodkową, dla króla Dżesera. Dosłownie u stóp tej budowli, po jej zachodniej stronie, prowadzą badania Polacy.

Polsko-egipską misją archeologiczną od wielu lat kieruje prof. Karol Myśliwiec z Zakładu Archeologii Śródziemnomorskiej PAN w Warszawie. Od sześciu lat "Rzeczpospolita" sprawuje patronat medialny nad tymi wykopaliskami. W ubiegłym roku, gdy dobiegały końca badania grobowca wielkiego wezyra Fefi (jego oficjalne imię brzmi Meref-nebef) z okresu VI dynastii, sprzed 4300 lat, prof. Karol Myśliwiec zapowiadał odkrycie w sąsiedztwie kolejnego grobowca, wcale nie młodszego.

Sąsiad

I tak się stało. Badacze dotarli do grobowca kapłana sprawującego swoją funkcję przy dwóch piramidach królewskich: Unisa - ostatniego władcy V dynastii oraz Tetiego - pierwszego władcy VI dynastii. Ten, który sprawował pieczę nad grobami władców, a...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3085

Spis treści
Zamów abonament