Budżet Unii sprowadzony do minimum
Budżet Unii sprowadzony do minimum
JĘDRZEJ BIELECKI
Rządy Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii, Austrii, Szwecji i Holandii wystąpiły o zredukowanie od 2007 roku wydatków z budżetu Unii Europejskiej tak, by nie przewyższały 1 proc. dochodu narodowego Wspólnoty. Apel został przesłany do przewodniczącego Komisji Europejskiej Romano Prodiego dwa dni po szczycie UE w Brukseli, podczas którego Hiszpania i Polska, obecny i przyszły największy beneficjent unijnych subwencji, zablokowały forsowany przez Paryż i Berlin projekt europejskiej konstytucji.
Spełnienie żądań sześciu państw oznaczałoby ograniczenie potencjalnych wydatków Brukseli o około 25 mld euro rocznie, i to mimo że od przyszłego roku wzrosną potrzeby wraz z przystąpieniem do Wspólnoty 10 o wiele uboższych krajów członkowskich. Dziś wydatki z budżetu Unii (około 100 mld euro rocznie) rzeczywiście są bliskie 1 proc. PKB krajów "15". Jednak mogą one, jeśli zajdzie taka konieczność, urosnąć do 1,27 proc. dochodu narodowego.
Guy Verhosftadt, premier Belgii
Jeśli w najbliższych tygodniach nie przełamiemy kryzysu w sprawie unijnej konstytucji, będziemy musieli podjąć rozmowy z krajami, które jak my chcą znacznie głębszej integracji europejskiej w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta