Czy wierzyciel musi się upominać o swoje?
Nowa ustawa wprowadza podział odsetek na dwa rodzaje
Czy wierzyciel musi się upominać o swoje?
- Szybciej, prościej i prawie bez opłat - Odwlekanie płatności może przedsiębiorcę sporo kosztować
- I tak źle, i tak nie dobrze
- Niejasna definicja transakcji handlowej
ANNA PISZCZ DOKTORANTKA NA WYDZIALE PRAWA UNIWERSYTETU W BIAŁYMSTOKU
CEZARY L. JEZIERSKI RADCA PRAWNY Z KANCELARII PRAWNICZEJ W WYSZKOWIE
1 stycznia 2004 r. wejdzie w życie ustawa z 12 czerwca 2003 r. o terminach zapłaty w transakcjach handlowych (DzU nr 139, poz. 1323). Zastąpi ona obowiązującą od ubiegłego roku ustawę z 6 września 2001 r. o terminach zapłaty w obrocie gospodarczym (DzU nr 129, poz. 1443). Nowa ustawa wprowadza podział odsetek na dwa rodzaje, ale praktyczne skutki tego podziału nie są całkiem jasne. - Czy wprowadzenie do ustawy przepisu o odsetkach, które przysługują wierzycielowi bez żądania, oznacza, że wierzyciel może zrezygnować z dochodzenia roszczenia o ich zapłatę, czy też przeciwnie, nakłada na wierzycieli obowiązek dochodzenia odsetek od dłużników? - pytają przedsiębiorcy.
Z uzasadnienia projektu ustawy wynika, że docelowo jej przepisy miałyby być przeniesione do kodeksu cywilnego. Nie zrobiono tego od razu, bo...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta