Uciec przed stratami
Uciec przed stratami
Kurs dolara i euro na fixingu NBP
Załamanie się rynku papierów skarbowych oraz osłabianie się złotówki sprawiają, że przedsiębiorstwa znacznie częściej niż kiedyś kupują instrumenty pochodne, zabezpieczając się przed ryzykiem kursowym i związanym ze stopami procentowymi. Banki zachęcają do tego przedsiębiorstwa, jak mogą. Zależy im bowiem na zwiększeniu przychodów, szczególnie po zanotowaniu w ostatnich trzech miesiącach ogromnych strat w związku ze spadkiem cen obligacji.
Transakcje swap polegają m.in. na jednoczesnym zawarciu na rynku walutowym dwóch opiewających na tę samą ilość waluty transakcji: kupna z dostawą bieżącą i sprzedaży z dostawą terminową lub odwrotnie.
Transakcja forward polega na kupnie lub sprzedaży walut obcych za złote polskie (lub - w niektórych przypadkach kupnie/sprzedaży jednej waluty obcej za inną) po tak zwanym kursie terminowym. Kurs terminowy to wartość sprzedawanej lub kupowanej waluty, która ustalana jest w dniu podpisania umowy, a obowiązuje w dniu realizacji transakcji.
- Widać, że te produkty będą coraz bardziej popularne. Co najważniejsze, przedsiębiorstwa kupują je w celu zabezpieczenia się, a nie spekulacyjnym - mówi Maciej Stańczuk, prezes WestLB.
Między innymi dzięki...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta