Bilans nie jest taki prosty
Bilans nie jest taki prosty
ANDRZEJ WOJTYNA
Kończąca się kadencja Rady Polityki Pieniężnej powinna skłaniać do podsumowań i ocen jej działań. Przez minionych sześć lat RPP z pewnością popełniła błędy. Nie były to jednak błędy takiego rodzaju i takiego kalibru, o jakich pisze Jan L. Bednarczyk ( "Prognozy coraz mniej trafne" "Rz" z 17 grudnia); sądzę, że w rzeczywistości dotyczyły one przede wszystkim sposobu komunikowania się Rady z otoczeniem gospodarczym.
Biorąc pod uwagę napięcia i konflikty cechujące w przeszłości relacje RPP z rządem i parlamentem, można było przypuszczać, że koniec kadencji przyniesie dyskusję - na łamach prasy i w parlamencie - nad instytucjonalną strukturą, w jakiej prowadzi się politykę pieniężną, a także nad jej efektywnością. Byłaby to świetna okazja, aby zrewidować pewne mity i uprzedzenia dotyczące polityki dotychczasowej, a także zorientować się w opiniach posłów i senatorów na temat polityki przyszłej. Zamiast poważnej dyskusji mamy głównie spekulacje co do możliwego układu sił w przyszłej RPP, oparte na mało pochlebnym i trudnym do zaakceptowania dla ekonomistów "ornitologicznym" podejściu ("gołębie" versus "jastrzębie").
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta