Spadkobiercy Konfucjusza
Spadkobiercy Konfucjusza
W Korei Południowej każdy buddysta czy chrześcijanin jest jednocześnie konfucjanistą, co oznacza, że dostosowuje pięć konfucjańskich cnót do współczesnych realiów. Na zdjęciu: mali nowicjusze z buddyjskiej świątyni w Seulu w czasie święta upamiętniającego narodziny Buddy
(C) AP
KINGA DYGULSKA
Z SEULU
Koreańczycy nie znają pojęcia "indywidualizm". Od dziecka wpaja się im, że są integralną częścią rodziny, wobec której należy być lojalnym, podobnie jak wobec zwierzchników czy władz. Społeczeństwo zorganizowane jest w koła wzajemnego zaufania, gdzie najważniejsze są więzy krwi, znajomości i cały panteon przodków. Sieć zależności obrazuje język, lubujący się w tytułach i nadużywaniu zaimka "my".
Należy dobrze się orientować w hierarchii rodzinnej i społecznej. Nie tylko z obawy przed popełnieniem faux pas, ale po to, by w ogóle mogła zaistnieć wzajemna komunikacja. Nasze miejsce wyznaczają: wiek, pochodzenie, stanowisko i stan konta.
Konfucjusz (żył w latach 551 - 479 przed Chrystusem) opracował kodeks moralny, zwany dziś systemem filozoficzno-religijnym, który podkreślał wagę hierarchii i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta