Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Argusowe spojrzenie

31 stycznia 2004 | Plus Minus | EP
źródło: Nieznane

TAK BYŁO. WSPOMNIENIA CENZORA

Argusowe spojrzenie

Przy stacji PKP Gdańsk Stocznia, lato 1981 roku

EDWARD PAWLAK

Cicho, sza, korniku,

cenzor pisze

o wolności słowa.

Ryszard Krynicki

Po wydarzeniach sierpniowych Główny Urząd Kontroli Prasy i Widowisk, zohydzony w oczach społeczeństwa, które w większości pierwszy raz dowiedziało się co nieco o jego działalności (sławna, paranoiczna "czarna księga cenzury" znana była raczej środowiskom twórczym), zatracił dotychczasową pewność siebie, bo tę pewność zatraciła również jego matka chrzestna, czyli przewodnia siła narodu - PZPR. Na dodatek ustawa o cenzurze wywalczona przez "Solidarność", a wprowadzona w życie 1 października 1981 roku, przekreślająca wszelkie zapisy i zalecenia, czyli "czarną księgę", poważnie ograniczyła niczym niekontrolowaną władzę GUKPiW, tej Orwellowskiej Policji Myśli, w socjalistycznym polskim wydaniu.

Po 13 grudnia normalna, kreślarska praca cenzury została na krótko zastopowana. Cenzura po prostu "siadła", i to w dosłownym tego słowa znaczeniu. Nie było czego kontrolować, bo środki przekazu - dekretem stanu wojennego - też "siadły", nie funkcjonowały także placówki kulturalne (teatry, kabarety, muzea itp.). Skupiono się zatem bardziej na...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3140

Spis treści
Zamów abonament