Jest jeszcze szansa
Jest jeszcze szansa
RYS. ANDRZEJ LICHOTA
Prywatyzacja zmieniła strukturę własnościową polskiej gospodarki: 75 proc. PKB powstaje w przedsiębiorstwach prywatnych. Na ogół są one jednak niewielkie i nie mają możliwości przekształcenia w firmy paneuropejskie czy nawet regionalne. Sądzę, że taką rolę mogłyby pełnić koncerny narodowe, jakie w kilku dziedzinach można jeszcze utworzyć.
W pierwszej setce ostatniej edycji Listy 500 "Rzeczpospolitej" są 32 przedsiębiorstwa państwowe, 51 firm wchodzących w skład międzynarodowych grup kapitałowych i 17 spółek o rozproszonym akcjonariacie z istotną mniejszościową rolą skarbu państwa lub firm o przewadze kapitału rodzimego. Duże i znaczące przedsiębiorstwa zdominowane są zatem przez kapitał zagraniczny, a w dziedzinach nie sprywatyzowanych (jak wydobycie kopalin, transport i ubezpieczenia) istotną rolę ciągle odgrywa skarb państwa. Przedsiębiorstw z dominacją prywatnego kapitału krajowego praktycznie nie ma w bankowości i finansach, odgrywają one natomiast sporą rolę w handlu i przetwórstwie. Dominację krajowego kapitału najbardziej widać w przetwórstwie, ale dotyczy to mniejszych i średnich firm (od trzeciej setki rankingu "Rz").
Struktura właścicielska w Polsce jest podobna jak w innych krajach...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta