Pożegnanie z Pelplinem
Pożegnanie z Pelplinem
Na początku stycznia zarząd pelplińskiej spółki cukrowej przyjął plan restrukturyzacji. To wstęp do likwidacji cukrowni. Sprzeciwiają się temu pracownicy i plantatorzy.
Plan, bazujący na analizie przygotowanej przez firmę doradczą A&E CONSULT Grupa Konsultingowa sp. z o. o., zakłada, że produkcja w Pelplinie zostanie ograniczona do symbolicznego minimum, kampania cukrownicza będzie jednodniowa, wytwarzanie cukru zostanie przeniesione do innego zakładu, zredukowane zostaną koszty niezwiązane ze skupem buraków, a także - że nastąpi restrukturyzacja zatrudnienia. Oznacza to zwolnienie 92 spośród 110 pracowników. Ma to być wprowadzone " (...) w celu stworzenia realnych warunków konkurencyjności kosztowej Spółki po wejściu Polski do struktur Unii Europejskiej".
Według zarządu (prezes Stanisław Marchlewicz był przeciw) optymalne kierunki restrukturyzacji cukrowni w Pelplinie to ograniczenie produkcji w sezonie 2004/2005 do przerobu 2000 ton buraków na półfabrykat, a w następnych latach - i całkowite zaprzestanie przerobu surowca.
Zarówno plantatorzy, jak i pracownicy spółki z Pelplina uważają natomiast, że British Sugar Overseas Polska, właściciel większościowego pakietu jej akcji, od dłuższego czasu stara się doprowadzić...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta