Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

W samo południe

31 stycznia 2004 | Publicystyka, Opinie | AA FG

Afery takie jak Enronu czy Parmalatu szkodzą gospodarce rynkowej, bo sprzyjają pojawieniu się dążeń do objęcia jej głębszymi regulacjami

W samo południe

W Europie zanika schadenfreude wywołana aferą Enronu. Przyczyniły się do tego dwa skandale: ubiegłoroczny - z firmą Vivendi i tegoroczny - z Parmalatem. Podobnie jak USA - a właściwie jak cały kapitalistyczny świat - Europa musi bardziej zdecydowanie domagać się oskarżania i karania szefów ograbiających spółki, którymi kierują

W USA prowadzący śledztwo w sprawie Enronu poczynili ostatnio duże postępy: niektórzy najważniejsi oszuści, np. Andrew Fastow, przyznają się do winy i wyrażają chęć świadczenia przeciwko byłym kolegom. Fastow pójdzie pewnie do więzienia na dziesięć lat, osobom, przeciw którym będzie świadczył, grożą nawet dłuższe wyroki.

Wydaje się, że włoscy prokuratorzy starają się ze wszystkich sił, by sprawców złupienia Parmalatu kosztowało to równie drogo. Wszystkie te sprawy oznaczają nie tylko szkody poniesione przez ograbione spółki i oszukanych akcjonariuszy. W grę wchodzi opinia o uczciwości rynku i polityczne poparcie dla polityki gospodarczej o kierunku prorynkowym.

Gospodarka kapitalistyczna prowadzi do nierówności, często bardzo dużych....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3140

Spis treści
Zamów abonament