Badania nie zawsze potrzebne
Badania nie zawsze potrzebne
(C) EAST NEWS
Wykorzystywane w diagnostyce medycznej zdjęcia rentgenowskie i tomografia komputerowa są odpowiedzialne za kilkanaście tysięcy śmiertelnych przypadków raka rocznie - uważają brytyjscy naukowcy. Kontrowersyjny artykuł na ten temat publikuje najnowsze wydanie magazynu "The Lancet".
Doc. dr hab. med. Urszula Grzesiakowska, kierownik Zakładu Radiodiagnostyki Centrum Onkologii - Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie
Informacja o niebezpieczeństwach związanych z promieniowaniem jonizującym nie jest żadną nowością. Wiadomo, że w takich badaniach używa się promieni, które mogą być szkodliwe. Oczywiście, dawki promieniowania powinny być ściśle kontrolowane. Dąży się obecnie do liczenia dawek i kontroli jakości, aby aparatura dała jak najmniejsze promieniowanie przy jak najlepszym obrazie. Najlepszym sposobem na zmniejszenie dawki jest zaś stała kontrola jakości. Do 2005 roku wszystkie pracownie radiologiczne w kraju używające promieniowania jonizującego będą musiały mieć takie świadectwa jakości.
Możliwe jest stosowanie innych technik - np. ultrasonografii czy rezonansu magnetycznego - obecnie nie ma żadnych danych mówiących, że może to być szkodliwe. Z reguły, wszędzie tam, gdzie zaprzężono do pracy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta