Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

W niewoli stereotypów

06 lutego 2004 | Publicystyka, Opinie | BW
źródło: Nieznane

Polscy euroentuzjaści powtarzają frazesy, za którymi ukrywają się jednak realne interesy europejskich lobby

W niewoli stereotypów

ANDRZEJ KRAUZE

BRONISŁAW WILDSTEIN

Polska debata na temat Unii Europejskiej uwięzła w pętli stereotypów. Za powtarzanymi frazesami kryją się jednak realne interesy: niektórych państw (a raczej ich klas politycznych), zorientowanych ideologicznie grup czy wreszcie konkretnych korporacji. W debacie na temat kształtu Europy przesłania je i dominuje retoryka. Z jednej strony jest to retoryka suwerenności narodowej. Nie twierdzę, że suwerenność narodowa nie mieści się w porządku wartości, ale absolutyzowanie jej prowadzi do niezamierzonej karykatury. Z drugiej jest to retoryka integracyjna, która w identycznym stopniu ulega absolutyzacji i być może bardziej jeszcze prowadzi do autokarykatury.

Przeciwnicy przystąpienie Polski do UE ponieśli klęskę. Ich głos jest słabo słyszalny. Wydawało się, że podejście Polaków do problemu integracji stało się racjonalne. Świadczyłby o tym unikalny w naszym kraju konsensus polskiej klasy politycznej wobec projektu konstytucji europejskiej. Wespół z sojusznikami Polacy potrafili doprowadzić do jego zablokowania i można mieć pewność, że w najbliższym czasie sprawa ta zostanie rozwiązana na drodze kompromisu korzystnego nie tylko dla naszego kraju, ale w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3145

Spis treści
Zamów abonament