Świadczenia rodzinne w gminach
Świadczenia rodzinne w gminach
FOT. SUNDAY
MAREK MIROS, BURMISTRZ GOŁDAPI, CZŁONEK ZARZĄDU ZWIĄZKU MIAST POLSKICH
Gminy mają już dużą praktykę w przejmowaniu nowych zadań. Doświadczenia w tym zakresie pokazują jednak, że za przekazywaniem nowych obowiązków przez administrację rządową nie zawsze szły wystarczające środki finansowe. Ostatni przykład to nakazanie zorganizowania gminnych centrów reagowania kryzysowego. A zatem obawy samorządowców mogą się okazać uzasadnione. Tymczasem nawet art. 167 konstytucji mówi, że jednostkom samorządu terytorialnego zapewnia się udział w dochodach publicznych odpowiednio do przypadających im zadań. Ponadto - zgodnie z art. 8 ust. 3 ustawy o samorządzie gminnym - gmina otrzymuje pieniądze w wysokości koniecznej do wykonywania m.in. zadań zleconych. My, samorządowcy, nie boimy się nowych zadań, ale żądamy wykonywania przepisów.
RENATA MAJEWSKA
Bliska wizja obarczenia gmin obowiązkiem wypłaty świadczeń rodzinnych przeraża niektórych wójtów, burmistrzów czy prezydentów miast. Po części ma to nastąpić już 1 maja tego roku. Na razie gminy szykują na ten cel rezerwy finansowe, nie wierząc, że dostaną wystarczające pieniądze z budżetu państwa.
Od 1 maja tego roku...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta