Własnościowe to już nie taki rarytas
Własnościowe to już nie taki rarytas
Od roku za te same pieniądze można kupić w spółdzielni mieszkanie własnościowe albo mieszkanie na własność. Między tymi prawami praktycznie nie ma różnicy. Lepiej więc chyba wybrać to pierwsze.
KRZYSZTOF PIETRZYKOWSKI: Wbrew pozorom tak nie jest. Właścicielem mieszkania własnościowego jest spółdzielnia. Spółdzielca otrzymuje ograniczone prawo rzeczowe, może je sprzedać, przekazać w spadku, ale mieszkanie wciąż nie będzie jego własnością. W drugim wypadku lokal stanowi pełną własność spółdzielcy. Tak więc za te same pieniądze oferuje się spółdzielcy towar lepszy - mieszkanie na własność oraz gorszy - własnościowe prawo do lokalu.
Ale to spółdzielca wybiera, co chce, nikt mu nie narzuca swojej woli.
Spółdzielnie zwykle oferują oba rodzaje praw do lokalu (zależy to od ich statutu). Członkowie zwykle decydują się na prawo własnościowe, bo wiąże się z nim mniej formalności, oszczędzają też na opłatach notarialnych i wieczystoksięgowych. Przy lokalach własnościowych, gdy już mieszkanie jest gotowe, wystarczy zawrzeć umowę ze spółdzielnią. Nie musi mieć ona nawet formy aktu notarialnego. Inaczej jest w wypadku umowy o ustanowienie odrębnej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta